Дельтаклуб «Альтаир» :  История :  Публикации

В ПРОЗОРУ НЕБА ВИСОЧІНЬ

ЦЬОГО березневого дня біля підніжжя гори Тростян, що недалеко від карпатського селища Славське, зібралося чимало людей. Вони чекали, поки почнуться показові польоти на дельтапланах. Але через сильний вітер старт весь час відклаладався. Bci погляди націлені на вершину гори. I, нарешті вигуки: «Дивіться, летять!».
3-за дерев, що закривають вершину, повільно випливають чотири кольорові «Літаючі крила». Веде «ланку» досвідчений дельтапланерист, доктор фізико - математичних наук, професор Михаило Борисович Гохберг — піонер цього спорту в нашій країні. Планери плавно розгортаються над долиною, ніби пягають на повітряний потік. Швидкість польоту настільки мала, що все відбувабться, як при демонстрації знятого з уповтьненням фільму. Дельтаплани йдуть на знижеиня. Їх пілоти, пробувши у вільному польоті близько трьох хвилин, здійснюють м'яку посадку.
Так закінчився один день першого Всесоюзного зльоту дельтапланеристів. А всього було десять днів плідної роботи. Спортсмени дев'яти міст країни обмінялися досвідом, літературою, новинами в управлінні апаратами.
Усі дійшли думки, що дельтапланеризм потребує единої організаційної основи. Вироблялися єдині вимоги до апарат!в, рекомендації щодо Їх конструкції і методики управління, правила безпечного польоту. У цьому є настійна необхідність. Адже кількість тих, хто захоплюється дельтапланеризмом, весь час зростає.
Отож, дельтаплан... «Крило» особливої будови, сконструйоване з міцних i легких матеpiaлiв. Днем народження дельтапланеризму вважають 29 квітня 1969 року, коли в Австралії Білл Моуес i Білл Беннет стартували з гори.Костюшко. Дельтаплан. став відтоді популярним у багатьох країнах світу.
Зараз уже існують національні федерації дельтапланеристів, проводилися чемпіонати Європи. А торік відбувся перший чемпіонат світу, на який до Австрії зібралося близько 300 учасників з 20 країн. Чемпіоном став американець Деві Кронг. Деяким пілотам вдавалося літати по 20—30 хвилин, а один навіть брав з собою пасажирів. Загалом же дельтапланеризм вже знає рекорд польоту більше 20 годин. Але це ще не говорить про безпеку i доступность дельтаплану. Не дарма ж де які фірми відмовляються продавати добрі апарати пілотам, які налітали менше ста годин.
Восени нинішнього року відбудеться другий чемпіонат світу, результати якого офційно зареєструє ФАІ.
Мае свою історію дельтапланеризм i в нашій країні. Першим стартував з гори Чегет на Кавказі М. Б. Гохберг. Чернівчани почали будувати свій дельтаплан у 1971 році, а вже наступної весни провели йога випробування. Багато років пішло на відпрацювання конструкції апарата. Але бажання літати, віра в можливості людини змушували продовжувати пошук. У травні 1974 року в Чернівцях з'явився ще один дельтаплан, сконструйований Г. Михайловим та С. Кондратьевим. На ньому здійснено немало стартів на Цецино, в Хотині.
Нині в нас будуються апарати, які відповідають міжнародному стандарту. І група дельтапланеристів, у складі уже эгаданих Г. Михайлова, С. Кондратьева, а також А. Галдицького, В. Караваева та авторів цих рядків готується до літніх випробувань. Хочеться вірити, що скоро «ліаюче крило» знову з'явиться над Карпатами.

В. ТЮМЕНЦЕВ, А. КОРКАЧ,
інженери фізичного факультету Чернівецького держуніверситету.
НА ФОТО: група учасників першого Всесоюзного зльоту дельтапланеристів.