Дельтаклуб «Альтаир»

«Київський політехнік», 25-01-2007

У вільному польоті

Клуб дельтапланерного спорту НТУУ КПІ «Альтаїр» був заснований більше 30 років тому. Він проводить свої теоретичні заняття та має майстерню в 28 учбовому корпусі. Дозвіл на використання приміщень для розташування матеріальної бази та проведення ремонтних та конструкторських робіт був наданий деканом факультету авиаційно-космічних систем Збруцьким О. В.
Серед основних завдань клубу: початкова підготовка пілотів-дельтапланеристів та тренування для участі в змаганнях. За роки роботи, через нього пройшли сотні студентів, випускників і викладачів нашого вузу. На даний момент кількість активних пілотів та курсантів сягає 50 чоловік, при цому кількість бажаючих вчитися літати постійно зростає.
Під керівництвом інструкторів, які є колишніми випускниками клубу, студенти опановують мистецтво вільних польотів. Звичайно, льотне навчання потребує від курсантів значних зусиль, але перспективи того варті. Досвідчені пілоти клубу беруть участь у змаганнях масштабу міста та країни, у тому числі й міжнародних. Деякі з них навіть виступають на закордонних чемпіонатах та кубках, при тому можливість участі обмежується не кваліфікацією, а лише фінансовими можливостями. Серед найбільш вагомих спортивних досягнень за останні роки можна перелічити титул Чемпіона СРСР, завойований Олексієм Судаком у 1989р., триразову перемогу Сергія Семенова на Чемпіонаті України в 2000, 2001, 2002 роках, бронзовий кубок Юлії Бурлаченко на відкритому Чемпіонаті Словаччини 2004р., перше командне місце на Чемпіонатах України 2001 і 2002 років і багаторазові перемоги на інших змаганнях.
На протязі 2006 р. члени клубу взяли участь в п’яти змаганнях з дельтапланерного спорту, основні спортивні досягнення були отримані в командних першостях. На відкритому Чемпіонаті України, перший етап якого проводився на дельтадромах Івано-Франківської області наші команди показали дуже щільні результати: КПІ-1, КПІ-2002 (до неї входили пілоти, що почали заняття у 2002 році), КПІ-2 посіли відповідно 3, 4 і 5 місця. Винятково несприятливі весняні погодні умови змусили проводити другий етап Чемпіоната влітку, використовуючи аеробуксирувальний спосіб старту. Через неодноразове перенесення його строків багато провідних пілотів клубу не змогли виступити і повністю реалізувати свої можливості. Але ті, що приймали участь, продемонстрували високий рівень спортивної підготовки та оволодіння новою технікою. Вони боролися нарівні з провідними спортсменами з України, ближнього та далекого зарубіжжя, іноді демонструючи результати кращі, ніж у досвідчених майстрів спорту.
Через організаційні проблеми Кубок України, що проводився у квітні 2006 р. зібрав відносно невелику кількість спортсменів, але навіть у скороченому складі представники «Альтаїру» змогли вибороти третє командне місце. Особливо варто відзначити успіхи у опануванні аеробуксирувального способу старту та дуже перспективні спортивні досягнення випускника ФАКС Григорія Єгошина та випускника ФЕЛ Євгена Лисенко.
Традиційний Кубок Криму ім. Є.Гриненко, що проводився на протязі першого тижня серпня під патронатом Кримського Республіканського дельтаклубу на легендарній горі Клємєнтьєва біля селища Коктебель, зібрав більше 30 спортсменів з України і Росії. Ці змагання стали дуже важливими для початківців, на яких вони отримали безцінний досвід спортивної боротьби і змагального стилю польотів. Призові досягнення: друге місце Олексія Судака в особистому заліку і третє команди КПІ-2002.
Одночасно із змаганнями у Криму проводились навчально-тренувальні збори для курсантів клубу. У цей час пілоти мають змогу дуже сильно підвищити рівень своєї підготовки, ступаючи на нові сходинки льотної майстерності. Так, студенти НТУУ КПІ Тарас Кондратюк та Олександр Локоть пролетіли свої перші маршрути, вони напрацювали досвід польотів до намічених цілей з поверненням до точки старту. Серед початківців найкращі результати продемонстрували студенти НТУУ КПІ Максим Краснокутський, Дмитро Піщела, Максим Ткаченко. Вони займаються ще менше двох років, але вже опанували навики тривалих польотів у динамічних висхідних потоках і перейшли до наборів висоти у терміках.
Під час церемонії закриття Кубку ім. Гриненко також було проведене урочисте святкування 30-річчя дельтапланерного спорту в Україні. В заході приймало участь велике число ветеранів, що на своєму ентузіазмі та любові до польотів започаткували цей спосіб польотів. Спілкування з ними було дуже цікавим та корисним початківцям і вже досвідченим пілотам. А у жовтні 2006р. клуб «Альтаїр» святкував 30 річницю із дня заснування. Незважаючи на всі перепони і негаразди, що чинять справі польотів негода та відсутність зовнішнього фінансування, колектив з ентузіазмом дивиться у майбутнє, присвячуючи себе улюбленій справі: польотам!

Володимир Марчук
Керівник клубу «Альтаїр»